A zongora pedáljai

A zongoráknak és pianínóknak általában 2 vagy 3 pedáljuk van.

2 pedál az alap, a jobb oldali Forte / zengető pedál és a bal oldali Una corda pedál.

Mire szolgálnak ezek a pedálok?

A jobb oldali Forte vagy zengető pedált használjuk a leggyakrabban. Lenyomásával felemelkedik az összes tompító a húrokról egyidőben. Ezzel fokozható a hangzás teltsége, mivel a hangok természetes felhangjai is megszólalnak, tovább zengeti a már leütött hangokat.

A bal oldali Una corda vagy soft pedál lenyomásával a zongoráknál a teljes billenyűzet eltolódik jobbra, így a kalapácsok már nem 3, hanem csak 2 húrt ütnek meg. Használata lágyítja a hangot (halkítja is) és megváltoztatja a hangszínt. Pianínóknál máshogyan működik, ott a teljes kalapácsfej sort közelebb viszi a húrokhoz, ezáltal lerövidül a kalapács útja és kicsit finomabban, halkabban szólal meg a pianínó.

A zongorák általában 2 vagy 3 pedálosak. Magyarországon leginkább a 2 pedálos zongorák terjedtek el. A 3 pedálos zongoránál a középső pedál többnyire ún. prolongációs vagy sostenuto pedál szokott lenni, ez csak azokat a tompítókat tartja felemelve, amely hangokat a pedál lenyomása előtt leütöttünk.

A középső pedál funkciója pianínók nagy részénél  az ún. moderátor. Ez esetben a középső pedál lenyomásával (és annak rögzítésével) egy filccsík ereszkedik a kalapácsok és a húrozat közé. Ez jelentősen csökkenti, lefogja a pianínó hangerejét, ezért gyakroló  pedálnak is nevezik.

Egyes zongoragyártók négy vagy ötpedálos zongorát is készítettek. Például a Fazioli és a Stuart and Sons zongorákon a már meglévő három pedáltól balra egy negyedik pedál került beépítésre. Ennek működése megegyezik a pianínók bal pedáljának működésével azaz közelebb viszi az egész kalapácsfej sort a húrokhoz.