Az ”angol” és a ”bécsi” mechanika közötti különbség
Sokszor találkozunk a kérdéssel, hogy mi a különbség az angol és a bécsi mechanikás zongorák között. Az alábbi cikkben megpróbálunk erre pontos választ adni:
Az angol mechanikás szerkezet nevét feltalálójáról kapta. Sebastian Erard párizsi zongoragyáros 1821-ben készítette el a kettős ismétlő szerkezetet. Ennek a szerkezetnek számos előnye van az előtte ugyancsak elterjedten használt bécsi mechanikával szemben.
A bécsi mechanikát 1770-ben egy Andreas Streicher nevezetű bécsi mester találta fel. A szerkezet félévszázados egyeduralmát az új Erard mechanika főleg repetációs készségével döntötte meg.
A bécsi szerkezet csak úgy teszi lehetővé a sűrű egymásutáni hangismétlést, ha a kalapácsot minden ütés után eredeti helyzetébe engedjük. Ez azt jelenti, hogy a billentyűt 10 mm magasra kell visszaengednünk. Az Erard szerkezetnél elegendő a billentyűt 2-3 mm-t visszaengedni a következő hang megszólaltatásához. Érthető tehát, hogy Sebastian Erard találmánya gyorsabb egymásutáni hangindításra – repetálásra – képes. Ez teljesen megváltoztatta a zongoragyártást.
A bécsi vagy német mechanikának alapvető sajátossága, hogy minden egyes kalapács egy-egy billentyűkarra van felszerelve és azzal oszthatatlan egységet alkot. Szemben az angol mechanikával, amelynél a kalapácssor a billentyűtől függetlenül van elhelyezve. A billentyű és a kalapács csak közvetve kapcsolódik az u.n. glid-ben lévő lökőnyelven keresztül. Ebből adódik, hogy míg a bécsi mechanikás zongora kalapácsa csúszó ütést mér a húrra, ugyanakkor az angol mechanikás zongora kalapácsa a húrnak mindig egy és ugyanazon pontját üti meg.
Ez a tulajdonság két szempontból is fontos.
Elmaradhat a kalapácsfejről a kopásállósága miatt használt szarvasbőr, ezáltal könnyebb az intonálás és javul a zongora hangja. A másik nem kevésbé fontos szempont, hogy az ütéspontot tökéletesebben lehet beállítani, ami ugyancsak a hangképzésben jelent sokat.
A szerkezet további előnye, hogy a kiváltást pontosabban, egyenletesebben lehet beállítani, ezáltal egyenletes lesz a billentyűk hangereje.
A bécsi mechanika nehezebben jár, mint az angol szerkezet, nem eléggé érzékeny a billentése, ezek a hátrányok tették elavulttá ezt a mechanikát. Bécsi mechanikás zongorákat már körülbelül 80 éve nem gyártanak. Fontos még megjegyezni, hogy bécsi vagy angol mechanikáról csak zongorák esetében beszélünk, pianínóknál ez a különbség nincs.